Rozstępy – największy wróg kobiety?

Zauważyłaś ostatnio na swoim ciele nieestetyczne czerwone pręgi? Tak, to rozstępy. Z biegiem czasu staną się jaśniejsze i mniej widoczne, ale niestety nie znikną całkowicie. Nawet jeśli będziesz regularnie stosować wszelkiego rodzaju kosmetyczne specyfiki… Czym tak właściwie są te brzydkie prążki na udach, pośladkach, brzuchu, piersiach i ramionach? Skąd się biorą? Jak zapobiegać ich powstawaniu?

Rozstępy powstają w przypadku nadmiernego rozciągania skóry, co prowadzi do zerwania włókien kolagenowych. Większość osób kojarzy pojawianie się rozstępów z okresem ciąży. Faktem jest, iż wtedy skóra brzucha znacznie się napina, co w lwiej części rzeczywiście kończy się nieestetycznymi pręgami. Jednakże rozstępy pojawiają się również w wielu innych sytuacjach i, co istotne, również u mężczyzn. Przyczyną nadmiernego rozciągania skóry mogą być: intensywne ćwiczenia siłowe, nagłe zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała oraz intensywny wzrost (w okresie pokwitania).

Na rynku jest dostępnych mnóstwo kosmetyków działających profilaktycznie – mających zapobiegać powstawaniu rozstępów. Warto po nie regularnie sięgać, kiedy domyślamy się, że w najbliższym czasie nasza skóra może być narażona na zintensyfikowane naprężanie. Warto również pamiętać o systematycznym nawilżaniu i złuszczaniu.
Efektywne w przypadku walki z rozstępami mogą okazać się zabiegi laserowe i peelingi chemiczne (np. z kwasem glikolowym), jednak ich cena potrafi skutecznie odstraszyć. Pozostaje ci wtedy pokochać swoje ciało takim, jakie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *