Dieta w czasie ciąży

Dieta w czasie ciąży
Oceń artykuł

W życiu prawie każdej kobiety przychodzi moment, w którym przestaje dbać tylko i wyłącznie o siebie. Momentem tym jest zajście w ciąże. Od tej chwili musisz troszczyć się o rozwijające się w Tobie przyszłe życie. Od Twojej właściwej diety może zależeć, czy wspomniane rozwijające się życie, będzie zdrowe i szczęśliwe.

Spożywane posiłki powinny być lekkostrawne, gdyż w ciąży etap trawienia znacząco słabnie. Dieta musi być bogata w warzywa i owoce, niezbędne także są węglowodany znajdujące się w produktach takich jak kasza, ryż, ziemniaki i produktu zbożowe. Nie musimy całkowicie rezygnować ze słodyczy, bowiem glukoza jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu.

W naszym menu powinno zagościć mięso, które możemy spożywać niemal do woli. Mięso jest najlepszym naturalnym źródłem żelaza, na które w ciąży zapotrzebowanie wzrasta niemal dwukrotnie. Nie wolno nam jednak spożywać surowego mięsa, owoców morza i ryb.

Tłuszcze zwierzęce powinnyśmy zastąpić roślinnymi, które zawierają znacznie więcej witamin oraz zmniejszają ryzyko wielu chorób i otyłości. Szczególnie rekomendowane są oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, sojowy i rzepakowy. Jeżeli kobieta toleruje mleko i produkty jego pochodzenia, powinna jeść je w normalnych ilościach, ponieważ dostarczają one wapnia oraz witaminy D.