Kolka u dziecka (niemowlaka)

Kolka u dziecka (niemowlaka)
Oceń artykuł

Kolka u niemowlaka spędza sen z oczu wielu rodzicom. Przyczyny są różne – począwszy od problemów z refluksem, a na niedoborze enzymu rozkładającego laktozę kończąc. Objawy kolki są bardzo dokuczliwe dla dziecka – pojawia się przede wszystkim ból i wzdęcie brzucha. W leczeniu wykorzystuje się probiotyki i krople z apteki. Ulgę podczas napadu kolki przyniosą dziecku także domowe sposoby, takie jak: ciepłe okłady czy ziołowe herbatki z koprem i  rumiankiem.

 

Kolka u niemowlaka – jakie są przyczyny?

Jeżeli dobrze odżywione dziecko płacze dłużej niż 3 godziny dziennie, więcej niż 3 dni w  tygodniu i stan ten utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, to najprawdopodobniej ma kolkę. Kolka niemowlęca nie jest zjawiskiem bliżej poznanym. Występuje u wielu dzieci i  mija samoistnie.

Przyczyną może być m.in.:

  • niedojrzały układ trawienny i nerwowy dziecka,
  • cofanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku (refluks),
  • nadmierne gazy w jelitach.

Wśród przyczyn wymienia się również nietolerancję laktozy, czyli cukru mlecznego (brak enzymu laktaza w organizmie, który ją rozkłada). Dowiedziono, że pojawianie się kolki nie ma związku z płcią dziecka czy wybraną metodą karmienia.

Kolka niemowlęce – objawy

Ataki kolki występują zazwyczaj w godzinach wieczornych lub w nocy. Pojawia się: ból brzucha, wzdęcia, malec podkurcza nóżki.

Dziecko może oddawać nadmierną ilość gazów. Staje się marudne i płaczliwe, a uspokojenie go przychodzi z trudem.

Podczas napadu kolki jelitowej dziecko poci się intensywnie. Widoczne jest także wzdęcie brzucha. Powłoki brzuszne są napięte i twarde. Na zaczerwienionej od płaczu buzi dziecka może być widoczny grymas wynikający z bólu.

W razie wątpliwości, czy na pewno mamy do czynienia z objawami kolki lub kiedy pojawiają się objawy, takie jak np. zmiana wyglądu stolca lub gorączka, należy skontaktować się z  lekarzem w celu rozpoczęcia diagnostyki. Pediatra może zlecić m.in. posiew czy badanie ogólne kału. Trzeba pamiętać, że dziecko może sygnalizować płaczem różne schorzenia (infekcję, zaburzenia pracy serca, złamanie) nie tylko kolkę.

Leczenie kolki u niemowlaka

W leczeniu kolki niemowlęcej wykorzystuje się przede wszystkim krople z simetikonem i  dimetikonem, które łagodzą objaw, jakim są gazy w jelitach u dziecka. Są skuteczne ponieważ ich działanie opiera się na zmniejszaniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazów.

Jeśli przyczyną kolki u niemowlaka jest niedobór laktazy, sprawdzą się krople (rekomendacja Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego) z tym enzymem dostępne w aptece bez recepty. Należy podawać je z mlekiem modyfikowanym lub tuż przed karmieniem piersią. Można je bezpiecznie stosować przez kilka miesięcy. Trzeba pamiętać, że wysoka temperatura mleka, w którym podawany jest taki lek na kolkę, może osłabiać jego działanie.

Niektórym dzieciom na kolkę pomagają również probiotyki, które wpływają korzystnie na florę bakteryjną jelit, co zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się gazów.

 

Kolka u niemowlaka – co robić i jakie domowe sposoby można stosować?

Znanych jest wiele domowych i naturalnych sposobów na to, jak pozbyć się kolki u dziecka. Maluchowi można podawać ziołowe herbatki z koprem czy rumiankiem.

Na niektóre dzieci wyciszająco działa wszelkiego rodzaju szum: silnika, pralki, zmywarki, a nawet odkurzacza.

Kiedy niemowlak ma kolkę, kojąco działa na niego również bliskość jednego z rodziców: przytulanie, noszenie, kołysanie. Pomocne może okazać się zawijanie dziecka w becik, co zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Ciepła kąpiel czy okłady na brzuszek to kolejne domowe sposoby na kolkę.

Na rynku dostępne są ponadto rurki i butelki antykolkowe. Te pierwsze ułatwiają ujście gazów z jelit dziecka. Butelki zaś mają zapobiegać połykaniu przez dziecko nadmiernej ilości powietrza podczas jedzenia.

Aby zapobiec kolce jelitowej u niemowlaka, matka karmiąca piersią powinna wykluczyć z diety produkty wzdymające, m.in.: jaja, mleko, pszenicę czy orzechy. Po każdym karmieniu dziecka należy zadbać również o to, aby dziecku się „odbiło”.