Rozstępy – jak skutecznie z nimi walczyć?

Rozstępy – jak skutecznie z nimi walczyć?
5 (100%) 1 vote

Rozstępy to zmora wielu kobie, choć najczęściej borykają się z nimi ciężarne kobiety. Są to widoczne na skórze podłużne pasma, które powstają w wyniku rozciągania się skóry: następuje wówczas zerwanie sieci kolagenowych i w efekcie pojawienie mało estetycznych wzorów na skórze. Szybkie przybranie na wadze, rosnący w czasie ciąży brzuch oraz zmiany hormonalne należą do najczęstszych przyczyn, a próba ich usunięcia przypomina często walkę z wiatrakami.

Rozstępów nie da się bowiem usunąć, za wyjątkiem rozwiązań operacyjnych – możemy próbować jedynie zmniejszyć ich widoczność. Ich powstawanie często jest zdeterminowane genetycznie. Najpopularniejszym sposobem, po który najczęściej sięgają kobiety jest krem na rozstępy. Warto stosować go już wówczas, gdy decydujemy się na zrzucenie zbędnych kilogramów lub od drugiego trymestru ciąży. Przyszłe mamy powinny sprawdzić również, jaki skład ma ich krem na rozstępy – nie wszystkie substancje mogą być stosowane w tym okresie. Należy unikać wtedy preparatów z kofeiną oraz wyciągiem kasztanowca. Jeżeli nie wiemy, czy nasz krem na rozstępy jest bezpieczny dla nas i dziecka, możemy poprosić w aptece o specjalny preparat i skonsultować się z farmaceutą, który pomoże odpowiedni kosmetyk.

rozstępy w ciąży - zdjecia

Ponadto walkę możemy wspomóc poprzez regularną aktywność fizyczną, dostosowaną do naszych możliwości – jeżeli tylko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Nawet zwykły spacer na świeżym powietrzu pozwoli na lepsze dotlenienie skóry i w efekcie pomoże w zapobieganiu dalszym rozstępom.

Kondycję skóry poprawia także spożywanie produktów bogatych w cynk – kaszy gryczanej, orzechów czy pestek dyni, którymi warto zastąpić w tym okresie niezdrowe przekąski. Należy pamiętać także o tym, że w przypadku wszystkich tych zabiegów bardzo ważna jest regularność – zarówno krem na rozstępy, jak i aktywność ruchowa powinny stać się zatem naszymi nawykami, a nie tylko okazjonalnym rozwiązaniem.