Symptomy autyzmu u dzieci to dziwne zachowania, jakie powinny być sygnałem do jak najszybszej wizyty u profesjonalisty. Dokładnie obserwujesz własne dziecko – rozwija się, rośnie, jednak pewne rzeczy cię martwią? Symptomy autyzmu pojawiają się nierzadko w wieku 1,5 do 3 lat, najwięcej zachorowań jest pośród chłopców, jednak mogą się także pojawić u dziewczyn. U nich także częściej jest zespół Retta.

Co to jest autyzm?

Autyzm jest schorzeniem o charakterze neurologicznym, dotyczącym umysłu oraz mającym nierzadko źródło wrodzone. Pierwsze symptomy ujawniają się już na poziomie czasu dziecięcego oraz trwają tak rzeczywiście do końca życia. Autyzm charakteryzuje brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji lub porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów jak również wypowiedzi. Wielokrotnie zachowanie autystycznego dziecka odbieramy jako niespotykane.

Autyzm oraz jego symptomy

Główne symptomy autyzmu pojawiają się nierzadko przed ukończeniem poprzez dziecko 3 roku życia. Natomiast z doświadczeń i relacji rodziców wynika, iż wielokrotnie dostrzegają oni pewne niepokojące ich zachowania choćby już w pierwszym roku życia dziecka. Dzieci, u jakich później może rozwinąć się autyzm mają trudności z nawiązywaniem kontaktu wizualnego, są mało zaciekawione odmiennymi osobami, nie przyciągają uwagi na twarze pozostałych, nie dzielą uwagi (np. jeżeli dorosły patrzy na przedmiot, to zdrowe dziecko pragnie zobaczyć na co patrzy dorosły oraz patrzy na przedmiot, natomiast następnie znowu patrzy na twarz dorosłego).

Wczesne wspierania rozwoju

Nie należy oczekiwać na ocenę, aby wspomagać rozwój dziecka. Przedwczesne wspieranie rozwoju jest dobre dla dzieci w spektrum autyzmu, jednak również dla dzieci, jakie mają małe opóźnienia w rozwoju. Polega np. na zmianie stylu mówienia do dziecka, zmianie w organizacji jego pokoju i proponowaniu zabaw doskonalących zdolności społeczne oraz komunikację. Po uzyskaniu opinii w poradni psychologiczno-pedagogicznej można korzystać z bezpłatnych zajęć dla dziecka w ramach wczesnego wspierania rozwoju.

Rozwój umysłowy autystyków

Wybrane dzieci z autyzmem wykazują zakłócenia jedynie w sprecyzowanych dziedzinach rozwoju, zachowując przy tymże dobry rozwój umysłowy. To one rokują najlepiej. Terapia autyzmu, praca rodziców a ich zaangażowane zapewniają im możliwość na odpowiednie działanie w społeczeństwie zarówno w czasie dzieciństwa, jak również dorosłości. Wybrane spośród dzieci autystycznych prezentują się wyjątkową zdolnością. Pośród autystyków nie brakuje sawantów, więc osób jakie w wąskiej branży okazują się niezwykłą wiedzą czy zdolnościami, zarazem nie mogąc osobiście egzystować oraz uczyć się rzeczy niepołączonych z ową dziedziną.


Przeczytaj także: https://www.slowairzeczy.pl/klocki-w-terapii-dla-dzieci-wspieranie-rozwoju-i-integracji-przez-kreatywna-zabawe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj