Powrót do pracy dla kobiety karmiącej wielokrotnie budzi dużo niepewności oraz zagadnień. Czy laktacja się nie skończy? Jak dziecko zareaguje na parę godzin nieobecności matki? Sytuacja każdej rodziny jest odmienna oraz ciężko tutaj o powszechne wyjścia. Tymczasem jedno jest pewne- powrót do pracy kontynuując karmienie jest realny. Dużo zależy od tego, z jak dużym dzieckiem rozdziela się matka na czas pracy. Zamówienie na mleko matki zmienia się z czasem. Należałoby pamiętać, iż w pierwszym półroczu życia dziecka, poleca się karmienie na życzenie, dążymy do karmienia tylko mlekiem matki.

Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Na blisko miesiąc przed powrotem do pracy przestudiuj Wasz rozkład dnia oraz podział karmień pod kątem następujących zmian. Scharakteryzuj, jakie okresy w czasie dnia będą najdoskonalsze na karmienie piersią. Istotne, by okres zajęty na karmienie był sekundą jedynie dla Was – czasem, gdy możesz skoncentrować się tylko na dziecku. Jeżeli Twoje dziecko skończyło 17. tydzień życia, możesz rozpocząć wdrażać pierwsze posiłki uzupełniające.

Uprawnienia karmiącej mamy

Jeżeli po powrocie do pracy zamierzasz kontynuować karmienie piersią, przywilejem dla ciebie pochodzącym z zapisu prawa jest przerwa na karmienie. Taką przerwę liczy się do czasu pracy oraz przypada za nią prawo do uzyskania wynagrodzenia (podstawa prawna: art. 187 Kodeksu pracy). Państwowa Inspekcja Pracy stwierdza, iż mamy, jakie po narodzeniu powracają do pracy, jednak ciągle karmią dziecko piersią, mają uprawnienie do przerw, jakich ilość oraz wymiar są zależne od ilości dzieci karmionych mlekiem matki oraz od dziennego wymiaru czasu pracy.

Matki, jakie działają pomiędzy 4 natomiast 6 godzin dziennie, mają uprawnienie do jednej półgodzinnej przerwy na karmienie. Tymczasem matki, jakie działają więcej aniżeli 6 godzin dziennie mają uprawnienie do dwóch półgodzinnych przerw. Jeżeli karmisz więcej aniżeli jedno dziecko (również w tandemie) możesz skorzystać z dwóch 45-minutowych przerw. Można łączyć owe przerwy – więc zamiast dwóch przerw trwających po 30 minut, można mieć jedną przerwę godzinną. To Ty ustalasz, w jaki sposób zamierzasz stosować te przerwy.

Prawo nie określa jak długo można korzystać z uprawnienia

Jak długo można korzystać z prawa do przerwy na karmienie dziecka? Pracownica ma prawo do przerw w pracy poprzez cały czas, w jakim karmi dziecko piersią, niezależnie od tego, ile ono trwa. W regulaminach nie dostosowano natomiast maksymalnego czasu, poprzez jaki pracownica może korzystać z tego prawa. Nie oznaczają one także wieku dziecka, do jakiego pracownica może korzystać z przerwy. To natomiast może doprowadzać do nadużyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj