Nie każda ciąża przebiega identycznie, zatem nie ma dokładnie określonego, ogólnego momentu, w jakim pojawiają się pierwsze ruchy. W przybliżeniu przyszłe matki mogą się ich spodziewać w 18.- 20. tygodniu ciąży. Kobiety, jakie są w ciąży po raz pierwszy, momentami mogą choćby nie zdawać sobie sprawy, iż to małe „trzepotanie” to oczywiście pierwsze, nieufne manewry płodu. W wypadku drugiej oraz następnych ciąż matki szybciej dostrzegają tego rodzaju znaki oraz momentami już w 16. tygodniu czują jak mały wygina się w ich brzuchu.

Kiedy można się spodziewać pierwszych ruchów malca?

Odbiór podstawowych ruchów dziecka jest niezwykle subiektywny. Właśnie z czasem ruchy są tak duże, iż nie sposób ich z niczym pomylić oraz niepewności znikają. Przyjmuje się, iż wcześniej pierwsze ruchy dziecka czują kobiety małe oraz szczupłe i w następnych ciążach. Niższa ilość tkanki tłuszczowej u szczupłych pań upraszcza odbiór ruchów, gdyż zapewnia to zapobiegnięcie rezultatu ich redukowania.

Co dziecko robi w brzuchu?

Tak właściwie dziecko rozpoczyna poruszać się na długo przed tymże, jak matka będzie w stanie to doświadczyć. Zaraz po blisko 8 tygodniach robi małe ruchy w formie pochyleń lub drżeń. Po 9 tygodniach może pojawić się u niego pierwsza czkawka, z kolei po 10 tygodniach dziecko może już ruszać głową, unosić dłonie, aby dotknąć twarzy oraz otworzyć buzię. W 11. tygodniu może ssać oraz połykać płyn owodniowy, w 12. tygodniu będzie ziewać oraz rozciągać się, tymczasem po 13 tygodniach może już trochę drzemać.

Do czego przyrównać pierwsze ruchy dziecka?

Niezwykle ciekawym zestawieniem, jakiego momentami wykorzystują przyszłe matki, jest trzepot skrzydeł motyla. Ruchy dziecka w łonie można także stwierdzić jako drganie, falowanie czy wrzenie. Na starcie może być choćby ciężko określić, czy niespotykane doświadczenia były naprawdę ruchami płodu, lub tylko złym wrażeniem czy na przykład burczeniem w brzuchu. Natomiast z czasem, mniej więcej pod koniec drugiego trymestru, kopnięcia, szturchańce oraz uderzenia łokciem będą już bardziej intensywne.

Ruchy dziecka — kiedy powinny wywołać Twoją czujność?

Gdy matka poczuje już pierwsze ruchy dziecka, zazwyczaj jest na nie uważna, śledzi ich pracę oraz staje się uważna, kiedy widzi zmiany. To normalna oraz niezwykle niezbędna reakcja, gdyż aktywność dziecka, jaka odchodzi od normy, winna być sygnałem alarmowym, natomiast nieraz choćby powodem szybkiego kontaktu ze specjalistą. Pierwszym poważnym sygnałem jest nieodczucie żadnego ruchu dziecka do dwudziestego pierwszego tygodnia czy niespodziewany brak ruchów. Alarmująca jest niezwykle mała liczba ruchów, tj. poniżej dziesięciu w czasie dwunastu godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj