Odparzenia u niemowląt to niezwykle popularny kłopot, jaki zwykle pojawia się w pierwszych miesiącach życia. Skóra noworodków oraz niemowląt jest niezwykle cienka oraz delikatna. W pierwszym czasie potrzebuje specjalnej uwagi. Nie jest tajemnicą, iż nierzadko do odparzeń dochodzi w czasie dwóch pierwszych lat życia dziecka. Zmiany zwykle pojawiają się na pośladkach w pachwinach oraz okolicy miejsc intymnych, jednak nie jedynie. Istotna jest natychmiastowa reakcja – niewłaściwa pielęgnacja czy za późne jej zainicjowanie może powodować przekształceniem się odparzenia w pieluszkowe zapalenie skóry.
Odparzenia pupy u niemowlaka – co to takiego oraz skąd się bierze?
Odparzenie pieluszkowe to kłopot, jaki dotyka zwykle dzieci w wieku do trzeciego roku życia. Skóra dzieci jest bardzo delikatna oraz wrażliwa na rozmaitego typu rozdrażnienia oraz choroby, więc także mały dostęp powietrza do okolic intymnych dziecka powoduje, iż pod pieluchą tworzy się miejsce doskonałe do rozwoju i klonowania się grzybów oraz bakterii. Na niekorzyść oddziałuje również kontakt podrażnionej skóry z moczem oraz stolcem, co może też bardziej zwiększać stan zapalny skóry.
Odparzenia pieluszkowe – przyczyna powstania
Jednym spośród głównych względów, dla jakich niewielkie dzieci są tak wrażliwe na choroby, jest fakt, że ich skóra jest bardzo cienka. Nie ma w całości wykształconych barier, jakie zabezpieczają ją przed bakteriami. Natomiast odparzenia pieluszkowe, jak sama nazwa sugeruje, występują w trakcie noszenia poprzez noworodka pieluszki i niewłaściwej pielęgnacji. To oczywiście wilgotność wynikająca z pieluszki, łącząca się z skórą, oddziałuje na klonowanie się bakterii oraz powstanie pierwszych symptomów. Nie jest to natomiast jedyna przyczyna.
Prewencja
Zagrożenie wystąpienia odparzenia pieluszkowego u dziecka można zminimalizować, gwarantując mu regularną wymianę pieluchy. Należy również wielokrotnie czyścić dziecięcą pupę wodą oraz delikatnym mydłem, ograniczając korzystanie z chusteczek nawilżających. Oczyszczona skóra powinna zostać odpowiednio wysuszona. Istotny jest również wymiar pieluchy – za mała czy za wielka może spowodować do obtarć.
Pieluszkowe zapalenie skóry — czym smarować? Krem na pieluszkowe zapalenie skóry
Odpowiednią odpowiedzią na pierwsze nieprzyjemne symptomy odparzeń jest precyzyjne oczyszczenie pupy malca wodą. Innym etapem jest jej delikatne wysuszenie – na przykład za pomocą delikatnego jednorazowego ręcznika kuchennego czy tetrowej pieluchy. Potem postaraj się pozostawić dziecko chociaż na kilka-kilkanaście minut bez pieluszki, gdyż dostęp powietrza pozwala skórze swobodnie oddychać oraz przyspieszy łagodzenie podrażnień.