Wokół seksu w czasie ciąży pojawia się wiele plotek i nie do końca sprawdzonych informacji. Wiele kobiet i mężczyzn obawia się o możliwość uszkodzenia dziecka, a także o zły wpływ na przebieg ciąży. Nie są to jednak potwierdzone obawy, a seks w czasie ciąży może mieć dobroczynne działanie na psychikę i ciało ciężarnej kobiety.

Seks w ciąży – co warto wiedzieć?

Dla niektórych kobiet, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży, seks jest ostatnią sprawą, o której myślą. Pojawiają się mdłości, zmęczenie, bóle głowy, co jest spowodowane uwalnianiem się dużych dawek progesteronu. Część z ciężarnych może odczuwać jednak rosnący popęd seksualny, którego wyładowanie pozwala na rozluźnienie mięśni, a także lepsze samopoczucie. Zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą powodować u kobiet wzrost libido, nawet jeśli przed ciążą nie było ono zbyt wysokie.

Dla wielu kobiet najlepszym czasem na seks w ciąży jest drugi trymestr. Wahania hormonów nie są już na tyle odczuwalne, by powodować niechęć do stosunku. Wiele kobiet nie uskarża się również na tak intensywne nudności, jak w pierwszym trymestrze. Rosnący brzuch może powodować dyskomfort w niektórych pozycjach seksualnych, dlatego ważne jest wybieranie tych pozycji, w których ruchy kobiety nie są w żaden sposób skrępowane.

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Wielu przyszłych rodziców zadaje sobie pytanie – czy można uprawiać seks w ciąży? Pytania tego typu rodzą się głównie poprzez obawy o zdrowy rozwój ciąży. Dla zdrowych kobiet, których ciąża nie jest w żaden sposób zagrożona, seks jest całkowicie bezpieczny zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka.

Nie ma fizycznej możliwości, by skrzywdzić dziecko w czasie seksu. Jest chronione przez mięśnie macicy, a także wody płodowe, które uniemożliwiają uszkodzenie go w czasie stosunku. Ponadto, dziecko w brzuchu mamy nie odczuwa żadnych uderzeń lub innych nieprzyjemności. Co więcej – może odczuwać jedynie łagodne, uspokajające kołysanie.

Dlaczego seks w ciąży jest potrzebny?

Seks w ciąży niesie ze sobą wiele zalet. Brak jakichkolwiek przeciwwskazań lekarskich oznacza, że bezpieczny seks można uprawiać aż do momentu porodu. Seks zapewnia chwile relaksu, a także lepszy sen, co jest bardzo ważne w okresie ciąży. Hormony, które uwalniają się w trakcie stosunku, wzmagają uczucie senności i spokoju, dlatego zasypianie staje się dużo łatwiejsze. W czasie seksu w ciąży uwalniana jest oksytocyna, a także endorfiny. Wpływają na lepszy nastrój, zmniejszenie stresu i bólu. Bliskość z partnerem zapewnia też poczucie atrakcyjności, która u wielu kobiet znacząco spada w okresie ciąży.

Ważnym aspektem seksu w ciąży jest również to, że może wpłynąć na szybszy poród, jeśli ciąża jest już po ustalonym terminie rozwiązania. Po upływie 38 tygodni ciąży, szyjka macicy staje się wrażliwa na substancje występujące w nasieniu, które mogą sprowokować ją do skurczów, a tym samym do rozpoczęcia porodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj