Rozwój dziecka jest niezwykle połączony z chęcią poznawania świata poprzez dziecko. Dziecko najpierw wkłada do buzi wszystko, co znajduje się w zakresu jego rączek. Stąd bierze się ssanie kciuka. Ssanie to jedna spośród niezwykle naturalnych czynności oraz to taka, jaką dziecko może zrobić już w brzuchu mamy. Oraz czasem da się to choćby zarejestrować na usg! Aż 90 proc. noworodków ssie palce do 2 godzin od czasu przybycia na świat, następnie robi to od 50-90 proc. dzieci. Oraz chociaż dla wielu rodziców stanowi to kłopot, eksperci uspokajają.

Czemu należałoby zmienić kciuk smoczkiem?

Ssanie to nie jedynie jedzenie. Służy też uspokojeniu, obniżeniu podatności na ból (przy ząbkowaniu), wyciszeniu- natomiast co za tymże wszystkim idzie zagwarantowaniu uczucia zabezpieczenia. Anatomiczny typ smoczka oddziałuje lepiej na ułożenie łuków zębowych aniżeli obecność twardego palca. Także smoczek jest (natomiast raczej winien) być utrzymany w nienagannej czystości- czego niestety nie możemy powiedzieć o palcach, jakie rozpoznają najbliższe otoczenie.

Jak oduczyć ssania kciuka?

Odwracać uwagę dziecka od odruchu – w chwili, kiedy rozpoczyna ssać kciuk, zajmować go czymś odmiennym. Eksperci radzą, iż kołem ratunkowym może być odpowiednio wyprofilowany smoczek – jest on mniej niebezpieczny aniżeli palec. Chwal dziecko za to, iż nie ssie kciuka – może wprowadzisz system nagród? Pamiętaj, iż lepiej jest nagradzać aniżeli karać, ponieważ czynniki dobre są bardziej efektywne aniżeli niekorzystne. Gdy dziecko ssie kciuk – mów mu, aby tego nie robiło. Nie krytykuj jednak, natomiast przytul.

Pozostałe formy oduczania dziecka ssania kciuków

W wypadku niewielkich dzieci, należałoby nauczyć dziecko korzystać ze smoka. Niewątpliwie, od tego też trzeba będzie w przyszłości oduczyć dziecko, jednak na pewno smok jest mniej niekorzystnym wyjściem aniżeli ssanie palców. Doskonałym pomysłem jest również wymyślenie opowieści o smutnym paluszki, jaki niezwykle cierpi, kiedy się go ssie. Można powiedzieć dziecku, iż wówczas paluszek cierpi. Na pewno przemówi to do jego wyobraźni. Dziewczyny na pewno będzie zachwycone, jeśli w nagrodę za nie ssanie palców pozwalasz im ozdobić paznokcie naklejkami lub specjalnym lakierem dla dzieci.

Kiedy zastosować leczenie?

Większość dzieci wyrasta z nawyku ssania kciuka przed zakończeniem piątego roku życia. W tymże czasie życia z zasady nie poleca się dokonywania wszechstronnie zakrojonych postępowań psychoterapeutycznych. W wypadku starszych dzieci, u jakich przyczyny tejże dolegliwości pokazują na poważny kłopot psychologiczny, należy rozpocząć specjalne leczenie. Pośród nich jest największe zagrożenie pojawienia się wad zgryzu, napiętnowania ze strony rówieśników i zaburzeń poczucia własnej wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj