Przyjście na świat dziecka to wyzwanie dla każdego rodzica i opiekuna. Ich głównym zadaniem jest stworzenie dziecku bezpiecznych oraz odpowiednich do rozwoju warunków. Wychowywanie go, przekazywanie wiedzy czy umiejętności, okazywanie miłości i zainteresowania, jak również zapewnianie dobrobytu. Jednym z ważnych elementów jest ubieranie malucha. Choć dla niektórych może wydawać się to drugorzędną sprawą, to w rzeczywistości jest bardzo ważnym aspektem. Dlaczego? Jak dobrać odpowiednie ubrania dla dziecka? Jakie materiały sprawdzą się najlepiej? Jak dobrać je do potrzeb wychowanka?

Ubranka dla dzieci – dlaczego odpowiednie ich dobranie jest tak ważne?

Dopasowanie odpowiedniego stroju dla dziecka pełni bardzo ważną rolę. Po pierwsze prawidłowo dobrany strój nie będzie ranił ani podrażniał jeszcze tak bardzo wrażliwej skóry malucha. Po drugie pozwoli mu się odpowiednio rozwijać zarówno fizycznie, jak i fizjologicznie. Po trzecie odpowiednia garderoba zapewni prawidłowy rozwój motoryczny i ruchowy. Tak więc ubranka dla dzieci powinny być dopasowywane pod wieloma względami – krój, fason, funkcjonalności, odpowiedni materiał, rozmiar czy możliwości ich pielęgnacji. 

Jak dobrać odpowiednie ubranka dla dzieci – czy materiał ma znaczenie?

Zakup ubranek dziecięcych powinien być bardzo przemyślany. Choć większość rodziców największą uwagę koncentruje na wyglądzie, kolorystyce i wzorach, to warto przez podjęciem decyzji uwzględnić również inne elementy. Parametry na które warto zwrócić uwagę to:

  • rozmiar ubranka – powinien być dopasowany. Choć wielu rodziców kupuje większą odzież – na zapas – to takie rozwiązanie może zaburzyć rozwój fizyczny dziecka. Nadmiar materiału zawijając się i ranić skórę dziecka. Zbyt małe ubranka uciskają i mogą powodować utrudnienia w przepływie krwi. 
  • wiek dziecka i jego poziom rozwoju – ubranka powinny być dostosowane do samego malucha. Stwarzać mu komfort – leżące dzieci nie wiercą sie tak bardzo jak te, które zaczynają się już przemieszczać. Dla starszych dzieci warto kupować odzież z trwalszego materiału, z innymi zabezpieczeniami i systemami. 
  • komfort dziecka i rodzica – łatwość zdejmowania i zakładania oraz samej pielęgnacji odzieży. 

Ubranka dla dzieci – jakie materiały sprawdzą się najlepiej?

Rodzaj materiału z którego wykonywane są ubranka dla dzieci ma ogromne znaczenie. Powinien on przede wszystkim być przewiewny, jednocześnie utrzymując stałą temperaturę. Nieco inny będzie materiał przeznaczony dla ubranek na zewnątrz, a inny dla tych, których używa się np. do spania. 

Przy wyborze odzieży dziecięcej należy zwracać uwagę na skład materiału. Musi być on jak najbardziej naturalny. Zapobiegnie to różnego rodzaju podrażnieniom oraz chorobom skóry.  Ponadto tworzywo powinno być miękkie i przyjemne w dotyku. Zaletą jest również dobór materiału, które odprowadza wilgoć oraz nie doprowadzi ciała malucha do przegrzania się. Przewiewne ubranka dodadzą komfortu oraz będą bardziej higieniczne dla każdego dziecka. Wśród najbardziej zalecanych tworzyw, z których produkuje się ubranka dziecięce warto wyróżnić: bawełnę, wełnę merino, len czy bambus. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj