Rozstępy – największy wróg kobiety?

Rozstępy – największy wróg kobiety?
Oceń artykuł

Zauważyłaś ostatnio na swoim ciele nieestetyczne czerwone pręgi? Tak, to rozstępy. Z biegiem czasu staną się jaśniejsze i mniej widoczne, ale niestety nie znikną całkowicie. Nawet jeśli będziesz regularnie stosować wszelkiego rodzaju kosmetyczne specyfiki… Czym tak właściwie są te brzydkie prążki na udach, pośladkach, brzuchu, piersiach i ramionach? Skąd się biorą? Jak zapobiegać ich powstawaniu?

Rozstępy powstają w przypadku nadmiernego rozciągania skóry, co prowadzi do zerwania włókien kolagenowych. Większość osób kojarzy pojawianie się rozstępów z okresem ciąży. Faktem jest, iż wtedy skóra brzucha znacznie się napina, co w lwiej części rzeczywiście kończy się nieestetycznymi pręgami. Jednakże rozstępy pojawiają się również w wielu innych sytuacjach i, co istotne, również u mężczyzn. Przyczyną nadmiernego rozciągania skóry mogą być: intensywne ćwiczenia siłowe, nagłe zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała oraz intensywny wzrost (w okresie pokwitania).

Na rynku jest dostępnych mnóstwo kosmetyków działających profilaktycznie – mających zapobiegać powstawaniu rozstępów. Warto po nie regularnie sięgać, kiedy domyślamy się, że w najbliższym czasie nasza skóra może być narażona na zintensyfikowane naprężanie. Warto również pamiętać o systematycznym nawilżaniu i złuszczaniu.
Efektywne w przypadku walki z rozstępami mogą okazać się zabiegi laserowe i peelingi chemiczne (np. z kwasem glikolowym), jednak ich cena potrafi skutecznie odstraszyć. Pozostaje ci wtedy pokochać swoje ciało takim, jakie jest.