Bycie mamą to źródło ogromnej radości, ale też obaw. Szczególnie kobiety, które zostają mamami po raz pierwszy mają wiele wątpliwości, czy sprawdzą  się w nowej roli. Jak radzić sobie z codziennym stresem? Macierzyństwo bez stresu? Czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Istotna jest dobra organizacja, umiejętność planowania, wiedza, a także intuicja, która w wielu przypadkach okazuje się niezawodna. 

Nie zamartwiaj się i myśl pozytywnie

Wiele młodych mam ma tendencję do martwienia się na zapas. Negatywne emocje są źródłem niepokoju i odbijają się na dziecku. Maluch doskonale wyczuwa nastroje matki. Należy myśleć pozytywnie i doceniać czas spędzany z dzieckiem. Macierzyństwo bez stresu jest możliwe, jednak wymaga podjęcia pewnych kroków. Należy zaufać własnej wiedzy, intuicji i przede wszystkim być optymistą. Taka postawa bardzo ułatwia życie. Warto też prosić innych o pomoc, przyznać się do zmęczenia i pozwolić wyręczyć się w opiece nad dzieckiem. 

Jak radzić sobie z codziennym stresem, czyli na czym polega dobra organizacja dnia?  

Dobra organizacja dnia jest niezwykle ważna. To najprostszy sposób, by macierzyństwo nie kojarzyło się ze stresem. Wystarczy zaplanować codzienne czynności, uwzględniając oczywiście potrzeby dziecka. Dobrze jest wygospodarować chwilę dla siebie. W tym czasie można odpocząć, zrelaksować się, uprawiać jogę czy przeczytać fragment ulubionej powieści. To niezwykle skuteczny sposób na to, jak radzić sobie z codziennym stresem. 

Wiedza najlepszym lekarstwem na stres

By opieka nad dzieckiem nie wywoływała niepokoju i nie była źródłem stresu warto się dokształcać. Zarówno w Internecie, jak i każdej bibliotece znajdziemy publikacje na temat wychowania dziecka i sposobów na macierzyństwo bez stresu. Dobrze jest również wysłuchać rad innych mam, a także kobiet starszych, doświadczonych ( mamy, babci, cioci). Ich porady  bywają bezcenne. Nie można również zamykać się na innych, należy organizować spotkania z kobietami w podobnej sytuacji, rozmawiać, wymieniać się  doświadczeniami. To niezwykle ważne w kontekście radzenia sobie z codziennym stresem. 

Codzienność bywa stresująca. Jednak macierzyństwo bez stresu jest możliwe. Warto wcielić w życie kilka zasad, które pomogą w zmaganiu  z problemami dnia codziennego. Ważna jest dobra organizacja, podział obowiązków, optymizm, korzystanie z rad innych i otoczenie się ludźmi mądrymi, życzliwymi. Macierzyństwo może być dla kobiety najpiękniejszym czasem w życiu. Warto ten okres przeżyć bezstresowo i radośnie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj