Konieczność oraz odruch ssania to jedna spośród głównych cech charakteryzujących młode ssaków, zarówno w świecie zwierząt, jak również w świecie ludzi. Już podczas badania USG w ciąży, można zobaczyć, iż malec ssie własny kciuk. Gdy dziecko przychodzi na świat, natomiast położna przystawia je do piersi mamy, mały podświadomie rozpoczyna ją ssać. Ssanie wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa oraz bliskością mamy, więc funkcjonuje na dzieci uspokajająco. Nie zawsze natomiast pierś mamy może służyć brzdącowi za uspokajacz. Odpowiedzią na wczesną potrzebę ssania są smoki.

Czy warto uczyć dziecko ssania smoczka?

Smoczki wykorzystywane są nierzadko jako uspokajacze – kiedy dziecko płacze, nie może usnąć czy jest rozdrażnione. Na początku należałoby zatem wytłumaczyć funkcję, jaką smoczek gra w życiu dziecka oraz jakie konsekwencje może powodować jego częsta i zbyt długa obecność. Należy również zaznaczyć, iż nie każde dziecko potrzebuje oraz pragnie korzystać ze smoka! Nie ma zatem powodu ani zasad, by go na siłę wdrażać.

Dobór smoczka a mnogość produktów

Dobór smoczka uspokajającego dla dziecka nie jest wcale łatwy. Sektor proponuje dużo możliwości, a smoczki różnią się nie jedynie wymiarem (obowiązkowo należy dobrać taki, jaki będzie kompatybilny z wiekiem malucha, nie kupujemy smoczków na wyrost ani nie wykorzystujemy za małych). Na sklepowych półkach odnajdziecie smoczki w najróżniejszych rodzajach oraz odcieniach. Będą różniły się wyglądem tarczy (istotne aby w żaden sposób nie uciskała ona nosa bez względu czy będzie okrągła, eliptyczna lub w kształcie motylka czy kwiatka). Jedne będą miały zaczep pozostałe nie. Pytanie, jaki jest najlepszy smoczek dla dziecka nie uzyska jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko preferuje inny smoczek- jedno chętnie będzie ssało smoczek sylikonowy, inne z kolei upodoba sobie smoczek z kauczuku.

Kształty smoczków dla maluchów

Innym niezwykle istotnym elementem jest typ smoczka, określany jako dynamiczny, anatomiczny lub ortodontyczny, okrągły czy symetryczny. Pierwszy niezwykle naprowadza podczas pracy brodawkę piersi mamy, tymczasem kolejny określony jest przy długim korzystaniu ze smoczka, ponieważ zabezpiecza przed postępem chorób zgryzu. Niezwykle praktyczny oraz najłatwiejszy do trzymania w buzi jest tymczasem rodzaj okrągły. Identycznie jak ów klasyczny rodzicowi wygodnie jest umieścić go w buzi dziecka.

Kiedy kupować pierwszy smoczek dla noworodka?

Przyjmuje się, iż nie wcześniej niż od czwartego tygodnia życia. Natomiast dużo mam korzysta ze smoków już od pierwszych dni życia. Najistotniejsze w wypadku korzystania ze smoczka jest bezpieczeństwo dziecka, zachowanie smoczka w czystości, kontrola zachowania dziecka oraz zdrowe przystąpienie do czasu spędzanego ze smoczkiem w buzi. Z powodu wielkiego zestawu smoczków dziecięcych ciężko się natomiast zdecydować na dobór dobrego rodzaju. Pytanie jaki smoczek lepszy dla dziecka nurtuje dużo mam.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj